شناسایی خانواده های پردرآمد توسط دولت برای قطع یارانه نقدی

عصرایران – به نظر می رسد در ماه های آینده شاهد اتفاقات جدیدی در عرصه پرداخت یارانه های نقدی باشیم.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه کار مطالعاتی دولت برای شناسایی خانوارهای پر درآمد و حذف آنان از چرخه پرداخت یارانه نقدی در حال انجام است و هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده، گفت: هدفمند کردن یارانه نقدی خانوارها به مطالبه مجلس تبدیل شده است.

محمدرضا فرزین در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که در خصوص موضوع حذف خانوارهای پر درآمد از شمول پرداخت یارانه نقدی پرسید، اظهار داشت: در ماده ۷ قانون هدفمندی آمده است پرداخت یارانه به خانوارها باید متناسب با درآمد آنان انجام شود، اکنون نیز کمیسیون تحول اقتصادی مجلس این مطالبه را از ما دارد و سوال می‌کند که دولت کی می‌خواهد این حکم قانون را اجرایی کند.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها افزود: ما قبلاً کارهایی در این رابطه انجام داده‌ایم و خوشه بندی خانوارها یک گام عملی در این باره بود، اما نتوانستیم آنگونه که می‌خواستیم آن را اجرا کنیم.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد:پس از آن مطالعاتی را بر روی روستاها و مناطق محروم انجام دادیم، اما وقتی خواستیم آن را اجرایی کنیم دیدیم در آغاز طرح کار را خیلی پیچیده می‌کند.

فرزین تاکید کرد: ستاد طرح تحول اقتصادی دولت از همان ابتدا در صدد بود با تقویت یک نظام شناسایی به سمتی برود که یارانه نقدی را متناسب با درآمد خانوارها تخصیص دهد.

وی گفت: ما طرح را با خود اظهاری شروع کردیم و در مراحل اول ده تا ۱۵ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند اما، بعد مجدداً متقاضی دریافت یارانه شدند و الان بخش عمده جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می کند.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها ادامه داد: باید با همکاری خود مردم نسبت به ایجاد یک نظام شناسایی حرکت کنیم.

فرزین تاکید کرد: در حال حاضر یک کار مطالعاتی در این رابطه در حال انجام است، اما هنوز به نتیجه مشخص نرسیده است و هر زمان به نتیجه رسید، آن را اعلام می‌کنیم.

فرزین در خصوص اقدامات انجام شده برای حذف ایرانیان خارج کشور از شمول پرداخت یارانه نقدی نیز اظهار داشت: رایزنی با دستگاه‌های مربوطه در این باره در حال انجام است.

فارس می افزاید: در حال حاضر بیش از ۷۳ میلیون نفر ایرانی یارانه نقدی دریافت می‌کنند که به معنای برخورداری خانوارهای مرفه و متوسط بالای جامعه از یارانه دولتی است ، این روند علاوه بر اینکه با روح هدفمندی یارانه‌‌ها یعنی حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه در تضاد است، بار مالی سنگینی را بر دولت تحمیل و دولت را ناگزیر به هدفمند کردن پرداخت یارانه نقدی خانوارها و حذف پر درآمدها از چرخه کنونی می‌کند، اما ظاهراً نبود یک نظام دقیق شناسایی درآمدی تا کنون مانع تحقق این هدف شده است

نویسنده در مرداد ۳م, ۱۳۹۰ و بایگانی شده در اقتصادی, سر تیتر خبرها. شما میتوانید پاسخها به این مطلب را در این آدرس دنبال کنید RSS 2.0. شما میتوانید به پایین صفحه رفته و دیدگاه خود را ثبت کنید.

تبلیغات جنبش پیروان نظام مشروطه به پادشاهی رضا شاه دوم

دیدگاه های جدید

گالری تصاویر

کلیه حقوق خبرگزاری پادشاهی ایران برای مالکین و مولفین محفوظ میباشد.