آیت‌الله خامنه‌ای: از هرگونه رویارویی تصادفی یا حساب‌شده با قدرت‌ها خودداری می‌کنیم

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در دیدار از یک پایگاه نیروی دریایی، اظهار داشت ایران از هرگونه درگیری تصادفی یا حساب‌شده با قدرت‌های نظامی اجتناب خواهد کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای، در پایگاه نیروی دریایی ایران در بندرعباس، حضور قوای خارجی در خلیج فارس و دریای عمان را مایه «ناامنی» در منطقه دانست و گفت: «امنیت خلیج فارس و دریای عمان با حضور کشورهای منطقه و همکاری آنها تامین می‌شود و بس. منافع دریا مال همه است؛ امکانات این دریای پر برکت متعلق به این ملت‌هاست.»

‌‌آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: «از آغاز تشکیل نظام جمهوری اسلامی، ما هرگز هیچ کشوری را، هیچ قدرتی را به رویارویی و جنگ تشویق نکردیم و نخواهیم کرد و تا آنجایی که بتوانیم، از هر گونه رویارویی حساب شده یا تصادفی جلوگیری می‌کنیم ـ این به جای خود محفوظ است ـ ما یک ملت صلح‌طلبیم.»

وی در عین حال بدون نام بردن از کشور خاصی گفت آنهایی که «با زورگویی‌های معمول» پیشرفت کار خود را تامین می‌کنند «باید در مقابل خودشان یک ملت مقتدر را حس کنند.»

آیت‌الله خامنه‌ای در حالی تاکید کرده که ایران خواستار رویایی با «هیچ قدرتی» نیست که هم‌‌اکنون ناوگان پنجم دریایی آمریکا در خلیج فارس مستقر است و آمریکا و متحدانش حضوری سنگین در آب‌های منطقه دارند.

با اینکه سابقه حضور ناوگان دریایی آمریکا به روزهای جنگ جهانی دوم برمی‌گردد اما پس از انقلاب و در دوران جنگ ایران و عراق بود که ایران و آمریکا با یکدیگر رویارویی نظامی پیدا کردند.

در سال ۱۹۸۸ و در بحبوحه «جنگ نفکتش‌ها» چند ناو و ناوچه و سکوهای نفتی ایران از سوی نیروی دریایی آمریکا هدف قرار گرفتند.

با این حال پس از آن دو کشور از درگیری مستقیم نظامی پرهیز کرده‌اند اما جنگ لفظی دو کشور همچنان ادامه دارد.

در مناقشه هسته‌ای ایران، مقام‌‌های نظامی و سیاسی آمریکایی همواره گفته‌اند که همه گزینه‌ها را برای توقف این برنامه اتمی مد نظر دارند و مقام‌های کشوری و لشگری ایرانی نیز تهدید کرده‌اند که به هر حمله‌ای پاسخ سنگین خواهند داد.

اسرائیل هم که ایران را خطری برای موجودیت خود می‌داند همواره گفته است همه گزینه‌ها را در مقابل ایران مد نظر دارد.

ایران در سال‌های اخیر رزمایش‌های زیادی در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان برگزار کرده و بارها اعلام کرده هرگونه حمله‌ای را می‌تواند با بستن تنگه هرمز پاسخ دهد.

همه اینها در حالی است که کشورهای حوزه خلیج فارس که همگی متحد آمریکا هستند، به ویژه پس از ناآرامی‌های بحرین، روابط پرتنشی با تهران داشته‌اند.

در اسنادی که وب‌سایت ویکی‌لیکس از گزارش‌های دیپلماتیک آمریکا منتشر کرد، شماری از کشورهای منطقه با ابراز نگرانی از برنامه اتمی ایران، خواستار حمله نظامی آمریکا به ایران شده بودند.

نویسنده در مرداد ۳م, ۱۳۹۰ و بایگانی شده در سر تیتر خبرها, سیاسی. شما میتوانید پاسخها به این مطلب را در این آدرس دنبال کنید RSS 2.0. شما میتوانید به پایین صفحه رفته و دیدگاه خود را ثبت کنید.

تبلیغات جنبش پیروان نظام مشروطه به پادشاهی رضا شاه دوم

دیدگاه های جدید

گالری تصاویر

کلیه حقوق خبرگزاری پادشاهی ایران برای مالکین و مولفین محفوظ میباشد.