آلبوم جدید شجریان بعد از یک سال مجوز انتشار گرفت

بعد از گذشت بیش از یک سال از ارائه آلبومی با صدای محمدرضا شجریان به وزارت فرهنگ و ارشاد ایران، امروز مدیر کل دفتر موسیقی این وزارتخانه خبر داده که مجوز انتشار آلبوم “مرغ خوش خوان” صادر شده است.

محمد میرزمانی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در نشستی که دوشنبه سوم مرداد ماه با خبرنگاران داشت در جمع آنها گفت که یک روز پیش مجوز انتشار آلبوم “مرغ خوش‌خوان” صادر شده است.

مطالب مرتبط

شجریان رئیس شورای عالی خانه موسیقی شد

اولین نمایشگاه سازهای ابداعی شجریان

شجریان آثار خود را خارج از ایران منتشر می کند

در ایران آلبوم‌های موسیقی هم مانند کتاب باید پیش از انتشار، توسط گروهی از کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور، بررسی شوند و در صورتی که شعرها درست تشخیص داده شوند و اثر به لحاظ موسیقایی نیز بلااشکال باشد، مجوز صادر می‌شود و ناشر می تواند آن اثر را تکثیر کند و در بازار بفروشد.

در چند ماه گذشته محمد علی رفیعی مدیر برنامه‌های آقای شجریان و بعد از آن خود او گفته بودند که این آلبوم را اواخر سال ۱۳۸۸ شمسی براری اخذ مجوز به وزارت فرهنگ داده اند. روندی که آنها می‌گویند معمولا “یک تا دو ماه” طول می‌ کشد برای «مرغ خوش‌خوان» بیش از یک سال طول کشیده است.

دو هفته پیش هم در ادامه همین ماجراها بود که آقای شجریان در گفتگویی تلویحا اشاره کرده بود که با انتشار آثارش در خارج از ایران، این آثار کپی شده و به دست دوستداران موسیقی سنتی در ایران هم می‌رسد.

محمدرضا شجریان، از مشهورترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران است. آقای شجریان در سالهای اخیر بیشتر در خارج از ایران کنسرت داشته است. اما امروز آقای میرزمانی به خبرنگاران درباره اجرای کنسرت‌های او گفته: «شرایطی را مهیا خواهیم کرد که برای اجرای صحنه‌ای دچار مشکل نشوند.»

آقای شجریان و گروه موسیقی او به سرپرستی مجید درخشانی در نظر دارند در مهرماه امسال یک تور اروپایی داشته باشند و در کشورهای بلژیک، آلمان، بریتانیا، هلند، سوئد و اتریش اجرای برنامه کنند.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران که منجر به اعتراض مخالفان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران شده بود، محمدرضا شجریان جانب معترضان را گرفت. او از جمله در اعتراض به وقایع آن روزها از رادیو و تلویزیون دولتی ایران خواست تا هیچ اثری از او را پخش نکنند حتی اجرای یکی از دعاهای ماه رمضان او را که به دعای “ربنا” مشهور است. این درخواست با استقبال مدیران رادیو و تلویزیون ایران مواجه شد. هرچند هر از گاهی عده‌ای از صدا و سیما و آقای شجریان می‌خواهند تا به این دعوا خاتمه داده و دست کم اجازه پخش “ربنا” را صادر کنند.

با اینکه وزارت ارشاد مجوز انتشار آلبوم جدید محمدرضا شجریان را صادر کرده اما به نظر می‌رسد که همچنان آقای شجریان برای هر کاری آزادی عمل ندارد. چندی پیش قرار بود که یادواره فرامرز پایور، سنتور نواز و آهنگساز در تالار وحدت تهران برگزار شود، سخنرانی آقای شجریان لغو شد. آن ماجرا با اعتراض‌هایی از سوی خانه موسیقی ایران رو به‌رو شد.

نویسنده در مرداد ۳م, ۱۳۹۰ و بایگانی شده در فرهنگی. شما میتوانید پاسخها به این مطلب را در این آدرس دنبال کنید RSS 2.0. شما میتوانید به پایین صفحه رفته و دیدگاه خود را ثبت کنید.

تبلیغات جنبش پیروان نظام مشروطه به پادشاهی رضا شاه دوم

دیدگاه های جدید

گالری تصاویر

کلیه حقوق خبرگزاری پادشاهی ایران برای مالکین و مولفین محفوظ میباشد.